יישור שיניים לילדים – כל המידע

תוכן עניינים

נושא יישור השיניים לילדים עשוי לעורר חששות לא מעטים בקרב הורים. ובצדק – על פי נתוני משרד הבריאות, כ-60% מהילדים ובני הנוער בישראל זקוקים כיום לטיפול אורתודנטי מסוג כלשהו.

האם הטיפול הכרחי? האם הוא כואב או מסוכן? כמה זמן יימשך וכמה יעלה? במאמר זה ננסה לענות על כל השאלות הבוערות הללו  תוך מתן מידע מקיף, אמין ועדכני על תהליך יישור השיניים לילדים.

יחד נסקור את סוגי יישורי השיניים השונים הקיימים כיום ומהם ההבדלים ביניהם. נדון  בהרחבה ביתרונות והחסרונות של ביצוע יישור בגילאים השונים, כולל השלכות אפשריות של דחיית טיפול לעתיד. 

מטרת המאמר היא להציג לכם כהורים את מלוא המידע הרלוונטי כדי שתוכלו לקבל החלטה מושכלת האם לבצע יישור שיניים לילדיכם.

אלו סוגי יישור שיניים לילדים קיימים:

יישור שיניים בילדות הוא הליך נפוץ ומקובל כיום, שמטרתו לתקן בעיות ניידות או צפיפות בשיניים ולהביא אותן למצב אופטימלי מבחינה אסתטית ותפקודית. קיימים שני סוגים עיקריים של יישור שיניים לילדים:

 1. יישור שיניים קבוע (מכני)

יישור שיניים קבוע

היישור הקבוע מבוצע באמצעות סמכים ממתכת המהודקים לשיניים בעזרת חומרי הדבקה מיוחדים וטבעות או חוטים. הסמכים מותקנים על השיניים הקדמיות והאחוריות בשתי הלסתות – עליונה ותחתונה.

תפקיד הסמכים הוא להפעיל לחץ מבוקר על השיניים והעצמות התומכות ולהזיז אותן בהדרגה לכיוון הרצוי. ההזזה מתבצעת באמצעות חוטים ממתכת המחברים בין הסמכים, ואותם האורתודנט מהדק במינון וקצב מדויק בכל ביקורת. תהליך זה נמשך עד אשר כל השיניים מגיעות למיקומן האופטימלי מבחינה אסתטית ותפקודית. 

בנוסף לסמכים והחוטים, בחלק מהמקרים ייעשה שימוש גם במכשירים עזר נוספים כמו קפים אורתודנטיים, בלוקים וקשתות שמטרתם לסייע בהזזת השיניים או הורדתן. האורתודנט יתאים את המכשור הנדרש לצרכים הספציפיים של כל מקרה. 

היישור הקבוע מצריך מעורבות גבוהה של הילד בטיפול. הוא יידרש להגיע לביקורות תקופתיות אחת ל-4 עד 8 שבועות על מנת לאפשר לאורתודנט להמשיך ולכוון את תנועת השיניים באמצעות הידוק החוטים. שמירה קפדנית על היגיינת הפה והסמכות חיונית כדי למנוע דלקות ופגיעה בחניכיים.

 

 1. יישור שיניים נשלף

יישור שיניים נשלף

יישור שיניים נשלף מתבסס על גשרים פלסטיים שקופים המותאמים ללסת ולשיניים. גשרים אלה נקראים גם “תותבות”. הגשר מורכב על השיניים ויוצר לחץ קל עליהן שגורם להזזה הדרגתית לכיוון הרצוי.

בניגוד ליישור הקבוע, הגשר הנשלף אינו מחובר לשיניים וניתן להוצאה מהפה בקלות על ידי הילד או ההורים – בדרך כלל לצורך אכילה וניקיון השיניים. היכולת להסרה עצמית  של הגשר הופך אותו לפתרון נוח וגמיש יותר עבור חלק מהילדים. 

עם זאת, מכיוון שהגשר הנשלף אינו מחובר לשיניים, כוח היישור שהוא מפעיל מוגבל יותר. לכן הוא מתאים בעיקר למקרים קלים ובינוניים של צפיפות או פערים קטנים בין השיניים. בבעיות מורכבות יותר נדרש בדרך כלל יישור קבוע.

בשלב הראשוני של האבחון, האורתודנט יעריך את מצב הפה של הילד ויחליט במשותף עם ההורים על סוג היישור המתאים ביותר לצרכים הספציפיים שלו. ההמלצה תתבסס על חומרת הבעיה, גיל הילד ויכולתו לשתף פעולה עם הטיפול. כך למשל, אצל ילדים צעירים יותר יעדיפו לרוב יישור נשלף, בעוד שאצל ילדים גדולים יותר אשר יכולים לשאת יישור קבוע – ימליצו עליו בשל יעילותו הרבה יותר.

מהו טווח הגילאים ליישור שיניים לילדים?

או במילים אחרות מאיזה גיל אפשר להתחיל? 

אין גיל קבוע ומוחלט שבו מתחיל יישור שיניים לילדים, אך ישנם טווחי גילאים מומלצים על פי מצב השיניים והלסת של הילד:

 1. יישור שיניים מוקדם (גילאי 6-10)

בגילאים אלה העצמות עדיין גמישות והשיניים נמצאות בתהליכי התפתחות, לכן זוהי “תקופת הזדמנות טיפולית” חשובה למנוע החמרת בעיות שיניים בעתיד. יישור מוקדם יכול לתקן בהצלחה דחיקות, צפיפויות, עיוותים בנשיכה וסתימות מוגבהות.

עם זאת, בגילאים צעירים אלה נדרש שיתוף פעולה גבוה של הילדים עם תהליך היישור הקבוע. לעיתים ניתן לבצע יישור נשלף כהכנה לקראת יישור קבוע מאוחר יותר. חשוב לשקול בגילאים אלה גם את נושא כאב ואי-הנוחות הכרוכים בטיפול.

 1. יישור שיניים בגיל ההתבגרות (גילאי 11-14)

זו נקודת הזמן הנפוצה ביותר להתחלת יישור שיניים, מכיוון שבגילאים אלה מתרחש תהליך החלפת השיניים אשר עלול ליצור או להחמיר פערים ניכרים בין השיניים. כמו כן, גובה העצם ומבנה הפנים כבר בשלים יחסית לביצוע יישור יעיל.

בגיל ההתבגרות ישנה בשלות רגשית ושיתוף פעולה טוב יותר של הילדים לצורך עמידה במחויבות של יישור ארוך טווח (1-3 שנים). הסתגלות לסמכות ושגרת הטיפולים קלה יותר מאשר בילדים צעירים יותר. 

 1. יישור מאוחר (מעל גיל 14)

יישור מאוחר – מעבר לגיל 14 – במקרים בהם עיכוב בטיפול עד סיום הצמיחה, תהליך היישור עלול להיות מורכב יותר וארוך יותר. אך גם בגילאים מבוגרים יותר ניתן עדיין לבצע יישור שיניים יעיל באמצעות מגוון שיטות.

באופן כללי, ככל שהטיפול מתחיל מוקדם יותר בגיל הילדות – כך הוא יעיל יותר ופוגעני פחות מבחינה סביבת הפה, זמן הטיפול הכולל ועלויות.

מהם היתרונות והחסרונות ליישור שיניים לילדים?

יתרונות יישור שיניים לילדים:
יתרונות אסתטיים:

יישור השיניים משפר באופן משמעותי את מראה החיוך והפנים. שיניים עקומות, דחוקות או בולטות יכולות להיראות לא אסתטיות ואף לגרום מבוכה חברתית. יישור השיניים מסדר את השיניים בקשת אופטימלית, תוך מילוי פערים ומתן מראה שן לבן ומסודר.

יתרונות תפקודיים: 

שיניים דחוקות, פערים ביניהן או שחיקות יכולות לגרום לקשיי אכילה, לעיסה ובליעה. יישור מאפשר נשיכה ולעיסה יעילים יותר. כמו כן, הוא מונע תנועתיות יתר של השיניים שעלולה לגרום לעששת ודלקות חניכיים מצטברות עם הזמן.

בטיחות לאורך זמן:

יישור השיניים בילדות מונע בעיות חמורות יותר בעתיד, כמו עיוותים נוספים, דלקות, עששת ואף אובדן שיניים. יישור מבטיח שיפור לטווח ארוך בבריאות הפה ותפקודו התקין.

חסרונות אפשריים: 
כאב ואי-נוחות:

בתקופת ההסתגלות לסמכות היישור עלול להופיע כאב או אי נוחות מסוימים בשיניים, לחץ על החניכיים וקושי באכילה. תופעות אלה חולפות בדרך כלל תוך ימים ספורים עד שבועיים. ניתן לטפל בהן בעזרת משככי כאבים וריכוך המזון. 

השקעת זמן ניכרת:

יישור שיניים דורש מחויבות של הילד וההורים לטיפולים תקופתיים לאורך חודשים עד שנים. הדבר דורש תיאום עם לוח הזמנים והפעילויות של הילד.

סיכונים בריאותיים:

חוסר היגיינה נאותה סביב הסמכות עלול להוביל לפגיעה בחניכיים, דלקות ועששת. חשוב להקפיד על ניקיון היומי וביקורות תקופתיות אצל רופא השיניים והאורתודנט.

עלות כספית:

מחיר יישור השיניים לילדים יקר באופן יחסי ועשוי להגיע לעשרות אלפי שקלים, בהתאם למשך הטיפול הנדרש.

מהם השלבים בהליך יישור השיניים לילדים:

 1. שלב האבחון והתכנון

בשלב הראשוני מבוצעות בדיקות יסודיות של מבנה הפה, הלסתות והשיניים:

– צילומי רנטגן בזוויות שונות להערכת מיקום השיניים ביחס לעצמות הלסת ולשיניים אחרות

– צילומי נשך לבחינת יחסי הגומץ בין השיניים העליונות לתחתונות

– מיפוי סגר לקביעת קו הסגירה הרצוי עבור המטופל

– צילומים פנימיים וחיצוניים של הפה והשיניים

– לקיחת מידות והטבעות גבס להכנת דגמים

– בדיקות נוספות על פי הצורך כגון בדיקות DNA וכדומה

על בסיס ממצאי הבדיקות נבנית תוכנית טיפולית אישית למטופל הכוללת:

– סוג יישור השיניים המומלץ (קבוע/נשלף/משולב)

– טכניקת היישור הספציפית שתיושם

– תוצאות ויעדי הטיפול הרצויים 

– לו”ז ומשך הטיפול המשוער

– מסלול טיפולי כולל שלבי הביניים הנדרשים להשגת התוצאות 

 

 1. שלב התחלת היישור

לאחר אישור תוכנית הטיפול על ידי המטופל/ההורים, מתבצעת התאמת מכשירי היישור הנבחרים:

ביישור קבוע מודבקות הסמכות על גבי השיניים תוך הקפדה על תנאים סטריליים.

ביישור נשלף מותאמת תותבת אישית למידות הפה של המטופל.

שלב זה כרוך בדרך כלל באי נוחות מסוימת ותחושת זרות בימים הראשונים עד להסתגלות.

 1. שלב הטיפול והביקורות התקופתיות

שלב זה נמשך בין חודשים ספורים ועד מספר שנים, וכולל:

– ביקורות תקופתיות אחת ל-4 עד 8 שבועות אצל האורתודנט

– ביישור קבוע – כיוון הדרגתי של מיקום השיניים על ידי הידוק או רפיון של החוטים

– ביישור נשלף – מעבר בין סדרות של תותבות עם כוחות יישור מדורגים

– מעקב אחר התקדמות תנועת השיניים וקצבה

– טיפול בתופעות לוואי אפשריות

 1. שלב הסיום והשחרור

עם השגת מיקום השיניים הרצוי, מוסרים מכשירי היישור וניתן שחרור מלא מהטיפול. במקרים מסוימים נדרש שימוש במתקני הגנה/ייצוב לאורך תקופה נוספת כדי למנוע תזוזה מחודשת.

כמה טיפים חשובים לפני סיום…

 1. התחילו מוקדם – ככל שמתחילים מוקדם יותר בגיל הילדות, יישור השיניים יעיל יותר וקצר ופחות פולשני.
 1. מצאו אורתודנט מומחה ומיומן – ודאו שלרשותכם עומד צוות מקצועי ומנוסה שילווה אתכם.
 1. הכינו את הילד מראש – הסבירו לו מה צפוי במהלך הטיפול כדי להפיג חששות.
 1. דאגו להיגיינה נכונה – הקפידו על ניקיון היומי סביב הסמכות למניעת סיבוכים.
 1. הקדישו תשומת לב ותמכו – יישור השיניים הוא תהליך ממושך ודורש ליווי ותמיכה של ההורים.

לסיכום:

יישור השיניים בגיל הילדות וההתבגרות הוא הליך נפוץ וחשוב כיום, שמטרתו לאפשר חיוך יפה ובריא יותר עבור הילדים. הטיפול מצריך שיתוף פעולה ומחויבות של המשפחה כולה לאורך תקופת זמן נתונה, אך הוא נושא פירות משמעותיים לטווח הארוך.

על פי המידע שהוצג במאמר זה, ניתן לראות כי רוב הילדים זקוקים לסוג כלשהו של טיפול אורתודנטי. אם הינכם חוששים או מתלבטים לגבי ביצוע יישור שיניים לילדכם, דעו כי זהו אינו תהליך מסוכן או כואב כפי שעשוי להישמע. עבור רוב המטופלים הצעירים מדובר בחוויה חיובית לאורך זמן.

אל תהססו להיוועץ עם אורתודנט מומחה ליישור שיניים לילדים  לגבי האבחנה והטיפול המומלץ עבור ילדכם. בדרך זו תוכלו לסייע לו ליהנות מחיוך בריא ויפה בהווה ובעתיד.

רוצים לקבל מידע נוסף?

השאירו פרטים בטופס שלפניכם ונשמח לחזור אליכם בהקדם האפשרי, צוות המומחים שלנו  שלנו מחכה להעניק לכם יעוץ מקצועי עם חיוך!

קבלו את הצעת המחיר הכי משתלמת

השאירו פרטים בטופס שלפניכם ונשמח לחזור אליכם בהקדם האפשרי, צוות המומחים שלנו  שלנו מחכה להעניק לכם יעוץ מקצועי עם חיוך!